Suudi Arabistan’a Türk drone kalkanı

Sayısal RF sinyali kullanarak etkin karıştırma/köreltme, yönlendirme yapan çözümler oluşturan ASER Teknoloji şirketi, kötü amaçlı kullanıldığında tehdide dönüşen drone’lar için karşı tedbir sistemleri üretti.

GHOST Hava Güvenlik Kalkanı için ilk sözleşme ihracata yönelik yapıldı. GHOST sistemi, GHADI Holding ortaklığı ile Askeri Sanayiler Genel Otoritesine (GAMI) tedarik edilecek.

Sistem nasıl çalışıyor?

ASER Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Aslı Murat, drone’ların ciddi sorunlara yol açabildiğini ve kritik tesislerin güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

Sistemleri sayesinde drone’ların uzak mesafelerden algılandığını, olası saldırıların otomatik olarak anında önlendiğini vurgulayan Murat, çözümü beğenen Suudi Arabistan’daki ihtiyaç makamlarıyla bölgenin önemli anti-drone sözleşmelerinden birine imza attıklarını belirtti.

Sistem geliştirilecek

Ürün tedarikinin yanında ortaklaşa teknoloji geliştirilmesi konusunda da mutabakata vardıklarını dile getiren Murat, “Birlikte geliştirilecek anti-drone sistemi mevcut GHOST versiyonunun üzerinde yenilikçi teknolojiler içerecek ve dünya pazarına arz edilecek. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman liderliğinde Suudi Arabistan yüksek teknolojiye yatırım yapmakta. Bu süreçte ASER Teknoloji tercihleri için teşekkür ederiz.” dedi.

GHOST Hava Güvenlik Kalkanı nedir?

GHOST Hava Güvenlik Kalkanı, dronları tespit ederek RF kumanda bandını otomatik etkisiz hale getirecek DSP denetimli, DDS tabanlı, gömülü sistem tasarımı olarak geliştirildi. GHOST, gece/gündüz, yaz/kış, 7/24 kesintisiz görev yapıyor. Hava Güvenlik Kalkanı, anti-drone tespit ve sayısal RF jammer (köreltici/karıştırıcı) sistemlerinden oluşan etkili bir elektronik harp sistemi çözümü olarak dikkati çekiyor.

Sistem, piyasada yaygın satılan, saptanamayacak kadar küçük drone’lara karşı savaşta, sınırda, kıyıda, kritik tesis ve güvenlik gözetim uygulamalarında durumsal farkındalık sağlayabilen bir gözetim radarına sahip bulunuyor.

İHA sınıfına entegresi yapılan radar sistemi, döner ve sabit kanatlı hava araçlarını belirleme işlemini otomatik olarak anlık yapıyor ve dronları kuşlardan ayırt ederek tehdidi tanımlıyor.

Yüksek hassasiyetli, tespit ve dinlenme olasılığı son derece düşük radar, 360 derece durumsal farkındalık sağlıyor. Radarın düşük çıkış gücüne rağmen İHA’ları algılama mesafesi sabit kanatlı mini İHA’larda 6 kilometreye kadar çıkıyor.

Tespit edilen dronların RF alıcı-verici sistemleri arasındaki iletişim RF jammer ile kesiliyor ve dronlar etkisiz hale getiriliyor.

Nerelerde kullanılıyor?

GHOST Hava Güvenlik Kalkanı, havalimanları, askeri birlik ve karargahlar, karakollar, ceza ve tevkifevleri, kritik bölge ve toplantıların güvenliğini sağlamakta kullanılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x