ABD’den USS Gerald R. Ford uçak gemisinin Akdeniz’deki görev süresini uzatma kararı

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in USS Gerald R. Ford uçak gemisi ve USS Normandiya kruvazörünün İsrail yakınlarındaki Akdeniz sularında birkaç hafta daha kalması talimatını verdiği bildirildi. İsimlerinin açıklanmaması koşuluyla açıklama yapan ABD’li yetkililer, USS Gerald R. Ford uçak gemisi ve USS Normandiya kruvazörünün Akdeniz’deki görev süresinin yeniden uzatıldığını doğruladı.

The Times of Israel haber sitesinin aktardığına göre, bu kararla birlikte, USS Gerald R. Ford’un Akdeniz’deki görev süresi üçüncü kez uzatılmış olacak. Buna göre, 15 Aralık Cuma itibarıyla, ABD’ye ait toplam 19 savaş gemisi bölgede bulunuyor. Bu gemilerden yedisi Akdeniz’in doğusunda görev yaparken, 12 tanesi ise İran destekli Husilerin İsrail’e giden gemilere saldırılarda bulunduğu Kızıldeniz bölgesinde bulunuyor.

SAVUNMA BAKANI’NDAN ORTA DOĞU ZİYARETİ

Austin, USS Gerald R. Ford uçak gemisinin 7 Ekim’den bir gün sonra Doğu Akdeniz’e gitmesi talimatını vermişti. Uçak gemisinin görev süresini uzatma kararı henüz kamuoyuna duyurulmasa da Austin’in verdiği talimatın ardından gemilerin birkaç hafta daha Akdeniz’de İsrail yakınlarında konuşlanmaya devam edeceği aktarıldı.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Bakan Austin’in bu haftasonu İsrail, Katar ve Bahreyn’i kapsayan bir Orta Doğu ziyareti yapacağı, bu ziyaretin halihazırda Doğu Akdeniz’de bulunan USS Gerald R. Ford’u da kapsayacağı belirtildi. Austin’in İsrail’deki askeri yetkililerle de bir araya gelmesi bekleniyor.

AUSTIN ‘İLAVE ASKERİ UNSURLARI KONUŞLANDIRMAYA HAZIRIZ’ DEMİŞTİ

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik ‘Aksa Tufanı’ saldırısından sonra Doğu Akdeniz’e yönlendirme kararı aldığı USS Gerald R. Ford uçak gemisi grubunun 11 Ekim’de bölgeye ulaştığını açıklamıştı. Austin, İsrail’e destek verdiklerini ifade ederek, “USS Gerald R. Ford uçak gemisi grubu Doğu Akdeniz’e varmıştır. Ayrıca ABD’nin bölgedeki savaş uçakları filosunu da genişlettik. ABD Savunma Bakanlığı gerektiğinde ilave askeri unsurları konuşlandırmaya hazırdır” diye konuşmuştu.

ABD’nin İsrail’e askeri yardımının bir gün önce gönderilmeye başladığını aktaran Austin, bunlar arasında ‘hayati önemdeki’ mühimmatın da yer aldığını, Demir Kubbe olarak bilinen hava savunma sistemi için takviyede bulunduklarını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x