Bakan Yerlikaya kilise saldırısının detaylarını anlattı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde bir kişinin öldüğü silahlı saldırı hakkında detayları anlattı. Saldırı sonrası yapılan operasyonlarda gözaltına alınan kişilere dikkat çeken Yerlikaya, ifadelerin tamamlanmasının ardından olaya ilişkin ayrıntıların da netleşeceğini belirtti.

SALDIRININ AMACI NEYDİ?

Hürriyet’ten Hande Fırat’a konuşan Bakan Yerlikaya, “DEAŞ’ın saldırı şeklini biliyoruz. Ya bomba kullanırlar ya da girdikleri yerde tüm sivilleri katlederler. Bu saldırıda amaçları neydi?” sorusuna “Aynı sorunun yanıtını biz de arıyoruz” diye yanıt verdi.

Yerlikaya olaya ilişkin ise “Saldırganlar kiliseye 7.65’lik tabancalarla giriyor. Allah’tan iki silah da tutukluk yapmış. Yerde üç kovan bulundu” dedi ve silahların tutukluk yapmış olmasının belki de hedeflerine ulaşmalarını engellediğini belirtti.

HEDEF BAŞKONSOLOS MUYDU?

İlk belirlemelere göre ayine katılan Polonya Başkonsolosu Witold Lesniak’ın hedef olmadığını söyleyen Bakan Yerlikaya, “Polonya Başkonsolosu’nun düzenli bir şekilde İstanbul’da farklı farklı kiliselere gittiği bu kez ise tesadüfen bu kiliseye gittiği bilgisi var. O an kilisede zaten yaklaşık 35 kişi var. Hedef Başkonsolos olsa, saldırganlar niye Tuncer Cihan’a önce silahın kabzasıyla vurup, sonra silahla öldürüyor?” diye konuştu.

POLONYA PLAKALI ARAÇ

Yerlikaya, saldırganların Polonya plakalı araç kullanmasının tesadüf olup olmadığı yönündeki soru hakkında da, “Araç 2022 tarihinde Avrupa’dan giriş yapmış. Burada el değiştirmiş. Zaten el değiştirme ve keşif üzerinden ulaşıldı” bilgisini aktardı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x