Çin Merkez Bankası’nın destek mesajları sürüyor

Çin Merkez Bankası Çarşamba günü yaptığı açıklamada, toparlanması “artan ivmeyle” iyileşen bir ekonomiyi desteklemek için politika ayarlamalarını hızlandıracağını ve para politikasını “kesin ve güçlü” bir şekilde uygulayacağını söyledi.

Banka, para politikası komitesinin üç ayda bir yaptığı toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) likiditeyi makul ölçüde bol tutacağını ve istikrarlı kredi genişlemesini sürdüreceğini söyledi.

Banka, “Mevcut dış ortam daha karmaşık ve şiddetli hale geliyor, uluslararası ekonomik ticaret ve yatırım yavaşlıyor, enflasyon hala yüksek ve gelişmiş ülkelerdeki faiz oranları yüksek kalmaya devam ediyor. Yurt içi ekonomi artan bir ivmeyle toparlanmaya ve iyileşmeye devam ediyor, ancak hala yetersiz talep gibi zorluklarla karşı karşıya. Sıkı çalışmaya devam etmeli ve iyileşen ivmeden faydalanmalı, makro politika ayarlamalarını hızlandırmalı, ihtiyatlı para politikasını kesin ve güçlü bir şekilde uygulamalıyız” açıklamasında bulundu.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, bir dizi mütevazı politika önleminin ardından bazı istikrar işaretleri gösteriyor ancak görünüm, emlak krizi, yaşlanan demografi, yüksek borç ve jeopolitik gerilimler nedeniyle gölgeleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x