İki üniversiteliden biri yurt dışına gitmek istiyor

Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin İngilizce seviyelerine ve bu dile bakış açılarına dair kapsamlı bir araştırma gerçekleştirildi. Dünya çapında 180’den fazla ülkede ve 9 bin lokasyonda İngilizce değerlendirme süreçlerinin standartlaştırılması için çalışan ve TOEIC, TOEFL ve GRE testlerinin resmî sağlayıcısı olan küresel kâr amacı gütmeyen kuruluş ETS Global, “Gençlerin İngilizceye Bakışı” araştırmasını yayımladı.

140 üniversitede, 145 farklı bölümde öğrenimine devam eden 704 öğrenciyle yürütülen araştırmada, üniversite hazırlık ile 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine farklı sorular yöneltildi. Mühendislik, işletme, iktisat, psikoloji, uluslararası ilişkiler, hukuk gibi bölümlerin öne çıktığı araştırma, öğrencilerin İngilizce seviyelerine ilişkin değerlendirmeleriyle başladı. Buna göre Türkiye’de üniversite öğrencilerinin yalnızca yüzde 13,19’u İngilizce seviyelerini çok iyi bulduklarını ifade ederken, “iyi” bulanların oranı yüzde 36,44 olarak ölçüldü.

Gençlerin İngilizce seviyelerini çoğunlukla iyi veya orta olarak tanımladıklarına dikkat çeken ETS Global Türkiye Ülke Müdürü Akhan Özten, “Seviyelerini ‘orta altı’ olarak değerlendiren öğrencilerin oranının yüzde 14,20 olduğunu görüyoruz. Öte yandan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu, İngilizcelerini geliştirmeleri gerektiği bilinciyle plan yapıyor. Yüzde 85’inin yazın İngilizce seviyelerini geliştirmek için bir planı var” dedi.

10 GENÇTEN 9’U ÜNİVERSİTEDEN SONRA YURT DIŞINA GİTMEK İSTİYOR

ETS Global’in araştırması kapsamında yöneltilen “İngilizce bilmenin staj veya iş bulmanı kolaylaştıracağını düşünüyor musun?” sorusuna, öğrencilerin yüzde 97’si “evet” yanıtını verdi. Gençlerin neredeyse tamamında İngilizcenin iş hayatındaki ve akademik yaşamdaki önemine dair bilinç olduğunu belirten Akhan Özten, “Bunun bir sebebi de gençlerin gelecek planları. Zira araştırmaya katılan 10 gençten yaklaşık 9’u (yüzde 87), üniversiteden sonra yurt dışına gitmek istiyor. Mühendislik bölümlerinde okuyan gençlerde de bu oran yüzde89 olarak ölçülüyor. Üniversiteden sonra yurt dışına gitme isteğinin nedenleri arasında ise kariyer öne çıkıyor. 2 gençten biri (yüzde 51,35) ‘kariyer için’ yurt dışına gitmeyi planladığını söylüyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x