Ölüm döşeğinde itiraf etti: İnşaat işçisi ülkenin en çok aranan kaçağı çıktı

Japonya’da terör örgütü üyesi olarak 49 yıl boyunca polisin her yerde aradığı adam, ölüm döşeğinde gerçek kimliğini itiraf etti.

Satoşi Kirişima, neredeyse yarım yüzyıl boyunca polise yakalanmadan saklanmayı ve sahte kimlikle normal hayatına devam etmeyi başardı. Radikal solcu Doğu Asya Japonya Karşıtı Silahlı Cephe örgütünün Sasori (Akrep) birimine üye olan Kirişima, 1970’lerde örgütle çeşitli eylemlere katılmıştı. Kirişima’nın 1975’te Tokyo’daki Ginza bölgesine yerleştirdiği el yapımı bomba patlayarak çevreye hasar vermiş, saldırıda ölen olmamıştı.

Vietnam Savaşı’na karşı çıkan örgütün ABD’ye satış yapan Mitsubishi’nin Tokyo’daki merkezine düzenlediği bombalı saldırıda 8 kişi ölmüş, 360’tan fazla kişi yaralanmıştı.

Bazı Japon şirketlere yönelik saldırılarda da yer alan Kirişima’nın üniversite öğrencisiyken çekilen resimleri o dönemden sonra yıllarca duvarlara asılmış, Kirişima 48 yıl boyunca ülkenin en çok aranan isimlerinden biri olmuştu.

CEP TELEFONU BİLE KULLANMADAN SAKLANDI

Japon basınındaki haberlere göre, mide kanseri nedeniyle Tokyo’daki bir hastanede tedavi altına alınan 70 yaşındaki Kirişima, ocak ayında ölmeden önce hastane personeline gerçek kimliğini açıkladı. Kirişima, itirafında saldırılardaki rolü nedeniyle pişman olduğunu da söyledi.

Yıllarca inşaat işçisi olarak ikili bir hayat yaşadığını anlatan Kirişima’nın kimliği DNA testleriyle de doğrulandı.

Diğer örgüt üyeleri terör saldırıları nedeniyle idam cezasına çarptırılmıştı.

Kirişima’nın yıllarca yakalanmadan hayatını sürdürmesi, Japon emniyeti içinde de tartışmalara yol açtı. Yakalanmamak için cep telefonu kullanmayan ve banka hesabı bile bulunmayan Kirişima’nın Ucchi ismiyle “bira içen ve rock müzik dinleyen” biri olarak çevresinde sevildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x