Trump gizli nükleer bilgileri Avustralyalı iş insanıyla paylaştı iddiası

Amerikan medyasında eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın görevden ayrıldıktan kısa bir süre sonra Florida’daki özel bir kulüpte görüştüğü Avustralyalı bir iş insanıyla Amerikan nükleer denizaltıları hakkında gizli bilgi paylaştığı konuşuluyor.

New York Times gazetesi, ismini açıklamadığı bir kaynağa dayandırdığı haberinde Trump’ın görüştüğü kişinin Avustralya’nın en büyük ambalaj şirketlerinin başındaki Antony Pratt olduğunu yazdı. 

HASSAS BİLGİLERİ PAYLAŞTI İDDİASI

Haberi ilk ortaya çıkaran ABC News kanalına göre, Pratt Nisan 2021’de Trump’la Palm Beach’teki kulübünde bir araya geldi ve eski başkana Avustralya’nın denizaltılarını ABD’den almaya başlaması gerektiğini konusunda fikir bildirdi.

Haberde Trump’ın buna karşılık olarak Pratt’a ABD denizaltılarının rutin olarak taşıdığı nükleer başlıkların tam sayısını ve tespit edilmeden Rus denizaltılarına tam olarak ne kadar yaklaşabileceklerini söylediği iddia edildi.

ABD NÜKLEER FİLOSUNU TEHLİKEYE ATTI

ABC News kanalı Pratt’in daha sonra bu hassas bilgileri çalışanları, onlarca yabancı yetkili ve birkaç gazeteciyle paylaştığını da aktardı. 

Times’a konuşan kaynaklar ise, Trump’ın açıklamalarının “ABD nükleer filosunu potansiyel olarak tehlikeye attığını” ifade etti.

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x