Kedi ve Ceza: Mahkeme Suçlu Bir Adamın Hapis Cezasını Kedisi Var Diye Erteledi

Geçtiğimiz eylül ayında Rusya’da suç işlemekten davası görülen bir adamın cezasının ertelenmesi gündem oldu. Rus basın organlarına göre bu kararın verilmesi Rus Ceza Kanunu’nda daha önce hiç görülmemiş bir durumdu. Detaylar içerikte!

Kaynak: https://www.diken.com.tr/kedisi-hapse…

Rusya’nın Sibirya bölgesinde geçtiğimiz günlerde duyanları çok şaşırtacak bir mahkeme kararı verildi. Ülkede kamusal alanda şiddet uygulamaktan suçlanan bir adamın cezası, kedi sahibi olduğu gerekçesiyle ertelendi.

Russia Today’in haberine göre Sibirya’da yaşayan 48 yaşındaki Sergey B. adlı bir şahıs, sarhoşken bir kişiye saldırdığı ve silahla tehdit ettiği için hakkında şiddet uygulamak ve ruhsatsız tabanca bulundurmaktan gözaltına alındı.

Mahkemeye çıkartılan Sergey B., hakkındaki tüm suçlamaları kabul etti. Rus Ceza Kanunu’na göre 48 yaşındaki adamın işlediği suçlardan 5 yıla kadar hapis cezası alması bekleniyordu.

Ancak Rus mahkemesi Sergey B.’nin davasında daha önce Rus hukukunda görülmemiş bir karar verdi. Mahkeme, sanığın kedisi olduğu için cezasını erteledi.

Sanığın sağlığının kötü olması, suçunu itiraf etmesi ve tabii bir kedisi olması mahkeme tarafından ceza ertelemesine yönelik hafifletici sebepler olarak nitelendirildi.

Mahkemenin verdiği bu karar Rus toplumunda ve basınında hayretle karşılandı. Rus merkezli yayın organı Mash’e göre Rusya’da sanıklar sadece bakmakla yükümlü oldukları ailesi varsa ceza indirimi alabiliyor. Kedi sahibi olmak ise geçerli bir neden olarak görülmüyordu.

Demek ki Rusya’da da Türkiye’de olduğu gibi kediler çok seviliyor. Peki bizimkiler bu habere ne diyor, gelin bi’ bakalım.

Sibiryalı kedilerin önemi arttı gibi geldi bana…

Hayvan sevgisi değil, kedi sevgisi var Rusya’da.

Kedi ve Ceza…

Cidden öyle ama kedilerin olduğu yerde olaylar çok farklı gelişiyor:

Sakın olmasın ya.

Bizim kediler güvenlikten devam etsin bence…

Siz bu habere ne diyorsunuz? Buyrun yorumlara.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x